Vrnjačka banja: Nove investicije uz održivo korišćenje prirodnih resursa

Predsednik opštine Vrnjačka Banja, Boban Đurović, održao je juče sastanak sa predstavnicima Ministarstva rudarstva i energetike, Rudarsko-geološkog fakulteta, Specijalne bolnice „Merkur“, JP „Belimarkovac“, stručnim licima i korisnicima vrnjačkih mineralnih izvora.

Rukovodstvo opštine Vrnjačka Banja godinama unazad realizuje brojne aktivnosti na zaštiti prirodnih resursa, koje su dodatno intenzivirane nedavnim smanjenjem dotoka vode na izvoru „Jezero“ .

Na sastanku su dogovorene mere koje će obezbediti održivo korišćenje prirodnih resursa kao i zaštitu mineralnih izvora kao što su izrada studije o stanju i potencijalima izvora, postavljanje uređaja za merenje količine vode koja se koristi i ispitivanje kvaliteta vode u bunarima.

Pored navedenog u planu je da lokalna samouprava podnese zahtev za postavljanje meteorološke stanice u Vrnjačkoj Banji kako bi se pratio uticaj vremenskih prilika na stanje vrnjačkih izvora.

„Napravili smo genezu događaja koji su bili u prethodnih godinu dana. Utvrdili smo razloge zbog kojih je došlo do destabilizacije. Sada radimo na tome da uravnotežimo sistem, da donesemo studiju koja će omogućiti održivo korišćenje prirodnih resursa, uz stvaranje uslova za nove investicije. Mi smo na stanovištu da je uvek bolje prirodni resurs staviti u funkciju investicija, otvoriti nova radna mesta, obezbediti konkurentnost na tržištu kreiranjem novih sadržaja u Vrnjačkoj Banji. Takođe, ne smemo dozvoliti da isti taj resurs, kao što se dešavalo godinama odlazi, kao višak ili neiskorišćen resurs, u rečno korito“, kaže Boban Đurović, predsednik opštine Vrnjačka Banja.


Studija treba da odredi količinu vode koju mogu da preuzmu korisnici vrnjačkih mineralnih izvora, a da to ne utiče na održivost izvora.


„Zakonski okvir je definisao da svaki novi korisnik, svaki novi podnosilac zahteva za bušenje, nema prednost u odnosu na već postojeće korisnike. U momentu bušenja, ukoliko dođe do poremećaja na nekim od već postojećih izvorišta, mora doći do zastoja radova, čak i do potpunog obustavljanja ako Ministarstvo oceni da su izvorišta ugrožena“, reči su Đurovića.


Svi korisnici mineralnih izvora moraće Opštinskoj upravi jednom godišnje da dostavljaju i analizu kvaliteta vode koju koriste.

Izvor: Opština Vrnjačka Banja