Šta vam sve treba za otvaranje paušalne firme u Srbiji

Šta vam sve treba za otvaranje paušalne firme u Srbiji

Odlučili ste da je vreme da pokrenete sopstveni biznis – imate ideju, zamisao, plan, volju i entuzijazam. Prvi korak je otvaranje firme, ali niste sigurni kako izgleda ta administrativna procedura.

Ukoliko ste feelanc-er, IT stručnjak, dizajner ili konsultant, jasno vam je da je za početak najbolje, najpovoljnije i najjednostavnije da budete paušalac.

Na taj način doprinose plaćate u fiksnom mesečnom iznosu, bez obaveze vođenja detaljnog knjigovodstva.

Dobra vest je da, iako procedura množe delovati komplikovano, zaista nije, ako tačno znate šta i kako treba da radite.

Uz to, otvaranje paušalne firme u Srbiji nije skupo, troškovi iznose tek oko 2000 dinara, ako vam nije potreban pečat ili knjigovodstvene usluge.

Neka vam ovaj članak bude pri ruci kao jednostavan i brz vodič, kako biste lako prošli kroz administrativne začkoljice i započeli biznis na pravi način.

Kako otvoriti paušalnu firmu – korak po korak

Izaberite delatnost, proverite naziv i adresu firme, i pripremite dokumentaciju za registraciju u APR-u.

Pre nego što se upustite u preduzetničku avanturu, budite sigurni u to koja će delatnost biti u pitanju i pripremite potrebnu dokumentaciju.

1. Izbor šifre delatnosti

Ako planirate da se bavite uslužnom delatnošću, poput marketinga, dizajna, edukacija, usluga u industriji lepote, takva delatnost ulazi u paušalni sistem.

Transparentnost i kontrola sprečavaju delatnosti poput trgovine na veliko i malo, fnansijskog posredovanja i brokerskih usluga ili iznajmljivanja nekretnina da posluju u sistemu paušalnog oporezivanja.

Zato, recimo, ako planirate da prodajete proizvode, online ili u fizičkoj prodavnici, paušalno oporezivanje neće biti moguće.

Tada ulazite u sistem vođenja poslovnih knjiga, što znači više administracije i često angažovanje knjigovođe.

Dakle, važno je da vaša detalnost ,,upada” u one kojima je dozvoljeno da posluju u paušalnom sistemu.

2. Provera naziva firme i adrese

Naziv firme treba biti jedinstven i provereren u APR-u.

U Adresnom registru Republičkog geodetskog zavoda registruje se adresa i sedište firme.

3. Priprema dokumentacije

Pripremite dokumenta, podnesite prijavu APR-u, prijavite se za paušal, overite OP obrazac kod notara.
Pripremite dokumenta, podnesite prijavu APR-u, prijavite se za paušal, overite OP obrazac kod notara.

Za otvaranje paušalne firme potrebno je pripremiti:

  • Popunjenu registracionu prijavu (JRPPS): Preuzima se sa sajta APR-a, a ako odlazite lično na šalter, oni vam mogu dati obrazac. Ova registraciona prijava se može popuniti i podneti elektronski putem portala eUprava (eAPR), ali je za to potreban elektronski potpis.
  • Fotokopiju lične karte, najbolje očitan primerak.
  • Dokaz o uplati naknade za registraciju: Ova uplata se vrši na račun APR-a, fizičkom uplatnicom u banci ili pošti, ili putem elektronske uplatnice.
  • Izjavu o ispunjavanju uslova za obavljanje delatnosti: Ako šifra delatnosti koju ste izabrali zahteva posebne uslove poput prostora i opreme, morate sastaviti izjavu u kojoj potvrđujete, pod punom krivičnom i materijalnom odgovornošću, da ispunjavate uslove za obavljanje te delatnosti.

4. Podnošenje prijave APR-u

Prijavu možete podneti lično u APR-u ili je izvršiti elektronski putem eRegistracije. Elektronska prijava je brža i jeftinija, ali zahteva kvalifikovani elektronski potpis.

5. Prijava za paušalno oporezivanje

Važno je da prilikom podnošenja registracione prijave naznačite da se prijavljujete za paušalno oporezivanje.

Agencija za privredne registre vašu prijavu podnosi Poreskoj upravi, koja bi za 48 sati trebalo da donese rešenje o visini paušalnog poreza koji plaćate.

6. Overa OP obrasca

Overite kod notara i sa njim otvorite poslovni račun u banci po izboru.

Obrazac potpisa je formular koji sadrži uzorak svojeručnog potpisa preduzetnika i koristi se kao zvanična potvrda identiteta i potpisa ovlašćenog lica firme.

Ovaj potpis banka koristi kao referencu kada potpisujete naloge, fakture i druge dokumente u ime firme.

OP obrazac možete dobiti kod notara, gde ste obavezni da ga overite, ili na sajtu APR-a. Overeni obrazac odnosite u banku kada otvarate poslovni račun.

7. Otvaranje poslovnog računa

Sa rešenjem o registraciji i overenim OP obrascem, možete pristupiti otvaranju poslovnog računa u banci po izboru. Vreme otvaranja računa varira u zavisnosti od banke, ali obično traje od 1 do 5 radnih dana.

Troškovi otvaranja paušalne firme

Otvaranje firme košta oko 2000 dinara, a obavezan je unos prihoda u KPO knjigu.
Otvaranje firme košta oko 2000 dinara, a obavezan je unos prihoda u KPO knjigu.
Za otvaranje paušalne firme plaćate samo naknadu za registraciju APR-u, koja iznosi 1600 dinara i overu OP obrasca kod notara 400 do 500 dinara.

Ako vam nije potreban pečat i knjigovodstvene usluge, paušalnu firmu u Srbiji možete otvoriti za oko 2000 dinara.

Poreske obaveze paušalaca

Firme koje posluju u paušalnom sistemu oporezivanja, mesečno plaćaju porez koji je odredila poreska uprava.

Njihovi vlasnici ili odgovorna lica nemaju obavezu vođenja poreskih knjiga, ali su zakonom obavezani da evidenciju prihoda po fakturama vrše kroz KPO knjigu. Ona može biti vođena i ručno, ali se sve češće koristi elektronski oblik.

Pre nego što otvorite KPO knjigu, budite sigurni šta u nju ulazi a šta ne.

Dobra priprema je pola posla

Ovaj proces otvaranja paušalne firme u Srbiji može izgledati dosadno i komplikovano, kao i svaka administrativna procedura.

Međutim, danas je mnogo toga digitalizovano i može se završiti i od kuće.

Vreme odlazi jedino u eventualnom čekanju reda u APR-u i kod notara, ali ako dobro poznajete korake i imate urednu dokumentaciju, otvaranje paušalne firme možete završiti veoma brzo i efikasno.